fbpx

nove logo2

Je jedno, jestli patříte mezi začínající podnikatele nebo se řadíte mezi ostřílené businessmany – inspirace od jiných, zejména zkušenějších a úspěšnějších lidí je vhodná vždy. Warren Buffett se o tom rozepsal ve své knize „Sněhová koule - Warren Buffett a škola života“ následovně: „Čtete životopisy podnikatelů. Jsou to obři, na jejichž ramenou uvidíte dál.“ Stojím si za tím, že je jedno, jestli jste investor, finančník, podnikatel nebo manažer – tento světoznámý investor může poradit nám všem. Dnes jsem se rozhodl vám představit ty nejdůležitější postřehy z životopisu Warrena Buffetta, které vám prozradí tajemství úspěšného businessu:

kniha

1. Buďte ve svých obchodech precizní

Zcela zásadní obchodní podmínkou je pro Buffetta smysl pro detail. Vždy domlouvá podrobnosti a podmínky obchodu předem.

2. Dbej na pověst, protože je lepší než peníze

Budovat dobrou pověst, dodbré jméno trvá dlouhá léta, ale ztratit ji můžeme během chvilky. Proto dostát svému slovu a pověsti, byť za cenu dílčí ztráty, se vyplatí. Pro Buffetta je důležité být seriózním, zodpovědným a spolehlivým obchodním partnerem. Ve stejném smyslu radí: nedopusťte ztrátu reputace firmy.

3. Pokud budeš v podnikání pokračovat, spokoj se s přiměřeným ziskem

Celá řada příkladů z praxe poukazuje na to, jak peníze zkazily nejednoho člověka. Buffett upozorňuje na to, jak důležité je, aby člověk ovládl své emoce ve vztahu k penězům a nenechal se jimi unášet ani v životě obecně, ani v podnikání konkrétně. Peníze v jeho podání zdaleka neznamenají všechno a je základní vlastností dobrého byznysmena chovat se jako „řádný správce“ svěřeného jmění. Nejednejte pod vlivem chtivosti, chamtivosti či přehnaných ambicí, bude vás to dřív či později mrzet. V obchodě se nerozhodujte podle emocí a nejednejte impulsivně.

4. Nesnaž se co nejrychleji zbohatnout. Dělej, co ti dává smysl a co tě baví

Jak zmýlený je postoj lidí, kteří se snaží především zbohatnout. Buffett radí de facto opak. Snažte se být dobrý v tom, co vás baví, buďte v tom profík, buďte v tom nejlepší. Odměna si k vám cestu už najde. Tato cesta je mnohdy zdlouhavější, než různé zkratky k penězům, ale vyplatí se.

5. Utrácej méně, než vyděláš. Drž na minimu režijní náklady a NEZADLUŽ SE!

Obzvláště v počátečních fázích podnikání (kariéry) je pro každého klíčové, aby se nerozvážně nezadlužoval. Pokud se tak stane, je zajatcem vlastních finančních povinností a nemůže se svobodně a rychle rozhodovat. Buffett radí nejprve se naučit finanční poslušnosti v duchu „kdo je věrný v malých věcech, bude věrný i ve velkých“. Mnohokrát Buffett varuje: Nikdy nezapomeňte na nebezpečí vyplývající z dluhu.

6. Tajemství investic

Neupínej se na to, kolik jsi zaplatil za akcii/business. Pokud se budete fixovat na tento pocit, budete stále myslet a jednat pod vlivem strachu, o kolik peněz právě přicházíte. Nespěchejte a neskákejte bez uvážení po nízkém zisku, vyplatí se získat spíše dlouhodobý a tradiční postoj. Nestůjte o odpovědnost za cizí peníze. A pokud si nejste jistí úspěchem – nezadlužujte se!

7. Carnegizujte

Klasika osobnostního růstu a ukázková učebnice v komunikaci s lidmi, kterou napsal Dale Carnegie v podobě knihy „Jak získávat přátele a působit na lidi“ hovoří o tom, jak s lidmi navazovat vztahy a budovat přátelské vazby. Buffett, stejně jako mnozí další, si z Carnegiho pravidel osvojili životní komunikační zvyky a podle autora tyto návyky nazývá „Carnegizováním“.

8. Vnitřní soudce ať je tvá nejvyšší hodnota - ne vnější

Nikdy se nerozhodujte podle toho, co si o vás myslí vaše okolí. Vždy se chovejte a jednejte tak, jak vás vede vaše vlastní svědomí. Dnešní doba i společnost, stejně jako naše malá odvaha a strach z odsouzení, nám velí jednat často tak, jak si to přeje okolí. Buffett však hovoří srozumitelně a jasně: zůstaňte věrní především sami sobě a jednejte tak, abyste žili v harmonii se svými názory, se svým smýšlením a s vlastními hodnotami.

9. Spojenci jsou hlavní, závazky jsou posvátné

Vždy jde o to, s jakými lidmi business děláte a jak se vy i oni stavějí především k závazkům. A to k závazkům nejrůznějšího druhu, ať už se jedná o finanční dluh, o splnění slibu, o daný deadline. Buffett v tomto smyslu hovoří o tom, že prvotřídní business se dělá prvotřídním způsobem.

10. Snažte se být téměř neviditelní. A „koulejte svou sněhovou kouli dál...“

Buffett obecně zastává více hodnot z „18.století“ a méně hodnot z „20.století“. Důraz klade na to, aby obchodník říkal pravdu, nikoho nešidil, nebral úplatky, pracoval tvrdě, a tak dobře a tak profesionálně, až se naše tajemství stane symbolem pro pojem „tajemství“.

Zůstaňte ve spojení

Pokud máte nějaký dotaz, chcete si popovídat,      

dát si se mnou šálek dobré kávy,

tak se neváhejte na mne obrátit.

Rád se Vám budu věnovat.

                          button-kontaktujte-mne                                button-facebook linkedin 

 

 Copyright © 2018 - 2019 / Všechna práva vyhrazena                                                       Ochrana osobních údajů                                                  Prodej firem