Jack Welch z GE si osobně vybíral svých „nejbližších“ asi 250 top manažerů. Přejal jsem tuto filosofii a výběr lidí je pro mě jednou z dvou klíčových priorit při řízení a rozvoji firem. Jen pro zajímavost, tou druhou je finanční řízení firmy. Na výběru lidí do firmy, která má okolo 40 zaměstnanců, se podílím vždy do té míry, že k nám nenastoupí nikdo, s kým se napřed osobně nesetkám a nepromluvím si.
Myslím si, že mnoho podnikatelů a manažerů začíná poznávat, že řešit výběr lidí přes personální agentury či personalisty ve svých firmách, je slepá ulička. A kdo to pochopil, začíná se osobně zajímat o to, koho si pouští do firmy.
Protože jaké lidi si do firmy pustíte, takovou pak firmu máte.
Průměrní lidé vám nevybudují špičkovou firmu. A co vybudují podprůměrní lidé? Pouze špičkový tým odborných, charakterních a lidsky fungujících zaměstnanců vám vybuduje špičkovou firmu, s dobrým jménem, s dobrou pověstí, se spokojenými a vracejícími se zákazníky. U nás v poradenské firmě (J.I.P. pro firmy s.r.o.) zaměřené na revitalizace podniků máme celý systém a strukturu otázek, které se používají při výběrových řízeních. Nechtěl bych upřednostňovat jednu otázku, protože jde spíš o celkový proces. A v něm má nezastupitelné místo tzv. „zkušební půl den“. Uchazeč o práci přijde na zhruba půl den na místo pracoviště a pozoruje, co by dělal, v jakém prostředí a s jakými lidmi. Přitom logicky dochází k interakci, k vzájemnému poznávání se, což je mnohem přirozenější proces než v assesment centru a určitě autentičtější než půlhodinový rozhovor v rámci výběrového řízení.
Totální samozřejmostí je ověřování si referencí na daného člověka u předchozích zaměstnavatelů.
Nevěřili byste, kolik tím získáte relevantních informací a kolik starostí či problémů si mnohdy ušetříte. Jednou se nám stalo, že člověk, který na nás působil velmi pozitivně, se po takovém telefonátu najednou vybarvil jako někdo, kdo krade a má spoustu dalších problémů. Těm se velmi rádi vyhneme. Příběhů, které jsem při referenčních telefonátech na předchozí zaměstnavatele slyšel, je tolik a takového charakteru, že bych asi čtenáře hodně bavil, kdybych nějakou tu „příhodu z natáčení“ pustil do éteru…
Přijde vám článek zajímavý? Máte chuť se dozvědět více?
Můžete si vybrat některý z mých kurzů
nebo se mne na cokoliv zeptat
nebo si prohlédněte, co všechno nabízím