V současné době je na pracovním trhu nedostatek lidí. K personální politice tak nelze už vůbec přistupovat stylem, kdy jednoduše všechny, kteří mi nevyhovují, vyházím a místo nich přijmu nové síly. Jak ale „zapracovat“ na zlepšení výsledků stávajících pracovníků?
Nedávno jsme shodou okolností u jednoho klienta s obratem cca. půl miliardy řešili problém nízké výkonnosti jednotlivých pracovníků. Klient chtěl připravit individuální koučovací program pro rozvoj zaměstnanců. Než jsme se do práce pustili, hovořil jsem s majitelem firmy o tom, že jedna věc je otázka rozvoje a zlepšování výsledků pracovníků a druhá věc je celkové strategické řízení firmy a s tím související systém nastavených „pravidel“ uvnitř firmy. Majitel oné firmy se nechal přesvědčit k celkové analýze jeho firmy a výsledky ukázaly přesně to, co jsem předpokládal . Ona zkušenost, totiž že max. 15 % podílu váhy příčin problémů a nízkých výsledků tkví v „chybách“ lidí a 85 % chyb pochází ze špatně nastaveného systému, tedy z nedostatečného strategického řízení firmy, zkrátka platí. Osobně ve firmách doporučuji více a prioritně se zabývat byznys modelem, tím, jak je celkově firma nastavena, jakou má strategii „jak vyhrát na trhu“, teprve sekundárně bych se zabýval výkonností lidí. Protože když „zamakáte“ na strategii a byznys modelu – je-li ten poddimenzován – přinese to multiplikační efekt po všech stránkách. Rozvíjíte-li „poddimenzovanou“ oblast nízkých výsledků jednotlivých zaměstnanců, dosahujete za velkého úsilí pouze dílčích výsledků. Jinými slovy, ten poměr cena-výkon je naprosto nesrovnatelný.
Doporučuji v prvé řadě pracovat na strategii a na systému nastavení celé firmy. Když se dobře udělá, vede automaticky k lepším výkonům i stávajících pracovníků, ačkoli nejsou prioritně zdrojem těchto zlepšení. Chcete-li však rychlý recept, mnohdy pomůže úplně jednoduše precizní definování výsledků a úkolů, které po nich vyžadujete. Musí jasně vědět, co se od nich očekává a pak na týdenní (i častější bázi) kontrolovat jejich plnění. Nechte lidi pravidelně skládat účty ze své činnosti.